tisdag 12 april 2016

Franska revolutionen (turkiska)

Fransız devrimi

Fransa.
1700'lerde sırasında, Fransa'nın 26 milyon nüfusu ile Avrupa'nın en büyük ülkesi oldu. Aynı zamanda zengin ülkesi oldu ve Fransız kralları Avrupa'nın en güçlü hükümdarı oldu. Bütün Fransız sanat ve edebiyat hayran kaldı. İsveç de dahil olmak üzere Avrupa'daki tüm soylu ve zengin insanlar, Fransızca konuştu.

Kral ve kraliçe.
Louis XVI Louis küçük, dar görüşlü ve beceriksiz bir adamdı 1789 yılında Fransa kralı oldu. Onun ana ilgi gıda ve avcılık vardı. Kraliçe Marie Antoinette, giyim, takı, partiler ve kart oyunları öncelikle ilgilendi. O Avusturya'dan geldi ve sonra 19 yaşındayken Louis ile 16 yaşında evlendi. Kraliyet çifti Paris dışında Versailles güzel kale yaşadı. 1000 subay ve 4000 memurları ile birlikte kraliyet çift yaşıyordu. Versay Avrupa'nın en güzel kale oldu.

Haksız bir toplum.
soylular, din adamları ve halkın geri kalanı: Fransız halkı üç gruba (İlçe) ayrıldı. oluşturan asalet ve din adamları, sadece yarım milyon Fransa'nın 26 milyon nüfuslu, ekili arazinin tam yüzde 35 aldı. soylular ve rahipler köylüler, onlar subay veya subaylar haline gelebilir vergi ve sadece soylular ödemek zorunda değildi vardı faydalar (ayrıcalıklar) vardı. 1700'lerde, ticaret artmış ve birçok işletme sahipleri zengin oldu. soylular ayrıcalıklarını olurdu neden anlayamadık.

Devrimin nedenleri.
1700'lerin sonlarına doğru Fransa'da hoşnutsuzluk büyüyor. Özellikle asalet ayrıcalıkları protesto Üçüncü Estate oldu. 1789 ekonomik kriz Fransız devleti idi. Fransa, Kuzey Amerika kolonileri özgür olmak için yardımcı Fransa İngiltere ile savaş halinde olmuştu. Bu savaş, Fransa için pahalıya mal oldu. Buna ek olarak, Fransa mahsul başarısızlıkları çarptı ve ekmek fiyatı ikiye katlandı. Şimdi her şey daha fazla insan bu bölünme modası geçmiş ve kötü tezgahları bulmak başladı ve o kraliyet otokrasi akla aykırı olan fikirler dayanmaktadır.

Aydınlanma.
eleştiri Voltaire ve Rousseau gibi yazarlar çoğunlukla geldi. Bu yazarlar sözde temsilcileri vardı. Aydınlanma insanlar bilgi sahibi, onlar aydınlanmış ve mantıklı olmak, ve sonra biz akıllı kararlar verebilirsiniz anlamına geliyordu. Şimdi kral ileri herkes vergi ödemek gereken bir öneri koyarak Fransız ekonomisini geliştirmek için çalıştı. Bu rahipler ve soylular aldı kursu protesto etti. Sonra kral bir meclise üç mülk temsilcileri çağırıp seçti. Bu egemen krallar Fransa 175 yıldır ilk Meclis oldu.

Parlamento bir araya gelecek.
Mayıs 1789 yılında Versay Fransız parlamentosunda toplandı. 300 soylular, 300 din adamları ve Üçüncü Estate 600 kişiden oluşuyordu. Üçüncü çoğu avukatlar, gazeteciler, tüccar ve öğretmenler vardı. Tek bir çiftçi ya da işçi kadroda yok. Daha önce, her pozisyon bir oy her vardı. Böylece onların irade ile alacağı soylular ve rahipler sayılır. Şimdi karşılamak ve ortaklaşa oy vereceğini parlamentonun tüm üyelerine Üçüncü Estate çağırdı. Kral kabul etmek istemiyordu. 20 Haziran sabahı, kral üçüncü emlak toplantı salonu kilidini. Üçüncü Estate alamadım, onlar yakın bir tenis merkezine gitti. Orada, onlar Fransa'ya ülkedeki herkese daha adil bir anayasa, vermişti kadar birbirlerine ayrılması söz vermiştin. Birkaç gün sonra Kral sonra verdi ve o Üçüncü Estate katılmak için rahipler ve soylular çağırdı. Böylece, eski tezgahları meclis tek kamaralı bir parlamento haline geldi ve Millet Meclisi çağrılacak geldi.

Bastille kalesi.
Üçüncü emlak işlemleri kral şimdi korkuyor. Böylece, o Versailles ve Paris çevresinde 30.000 asker kazanmak istiyorsunuz. Paris'te, ekmek ve daha fazla söylentiler fiyat havada taciz ettiler. Birçok kral yeni Millet Meclisi terhis korkuyordu. 14 Temmuz 1789 sabahı asker Paris yaklaştı söylentiler vardı. kalabalıklar sonra hapse kullanılan Bastille, ortaçağ kalesinin içinde silah olduğunu düşündüm. Şimdi insanlar silah tutmak için Bastille saldırmaya başladı, ama bir süre sonra görüşmelerin Bastille yöneticisi ile başladı. en az 98 ölü ve 73 saldırganlar arasında yaralandı Daha sonra, savunucuları arasında tek bir kişi öldürüldü. Yöneticisi, o Bastille açarsa kimse öldürülmüş olacağını sözünü aldık.
kale öldürüldü açıldığında kale ve tam bir şef askerlerinin üç koşarak geldi ve patron öldürdü ve gece tamamladı yaptığı Kesik baş Paris sokaklarında zafer bir kutup üzerine monte edilmiş. 14 Temmuz tarihinde, Fransız Devrimi'nin önemli günlerden biriydi. Kral askerlerini geri çekmek zorunda kaldı ve Millet Meclisi kurtuldu ve insanlar zalimlere karşı zafer oldu. Bu nedenle, 14 Temmuz Bastille Günü haline gelmiştir.

Sorular.
1. Kral ve Kraliçe hakkında gerçekler ne vardır. 2. haksız toplum Fransa nasıldı?
3. devrim bazı nedenleri nelerdir. Aydınlanma: 4. dönem açıklar. Parlamento tanıştığında 5. ne oldu? Millet Meclisi: 6. ilgili gerçekler ne vardır. 7. Bastille fırtınası tanımlar.
Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik.
Şimdi ülkedeki kargaşa yayıldı ve hatta köylüler ayaklandı. çeşitli yerlerde Öfkeli çiftçi soyluları kalelerini bastılar. Onlar toprak sahiplerine ödemişti tüm ücretler listeleri yok. Tüm bu rahatsızlıklar Millet Meclisi etkiledi.
4 Ağustos 1789 günü Büyük Millet Meclisi, tüm asalet ve din adamları ayrıcalıkları kaldırılması karar verdi. Yasa bundan böyle tüm eşit bir şekilde uygulanacak. Tüm vergi ödeyecek ve tüm ayrıcalıkları yok olabilir. "Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik" devrimin sloganı oldu.

Yeni reformlar.
yıl 1789-1791 döneminde, Millet Meclisi, birçok reformlar. Bu kral bütün siyasi gücünü kaybetmiş anlamına geliyordu. Ama eşitlik tanıtıldı değildi. Sadece yetişkin Millet Meclisi için belli bir gelir oy hakkı ile erkekler. Bu devrimden sonra iktidarı kazanmış varlıklı burghers oldu. büyük kaybedenler köylüler ve (oy hakkı vardı) kadındı.

Kraliyet ailesi kaçar.
Kraliyet ailesi şimdi onlar Millet Meclisi askerleri tarafından korunan Paris'te yaşıyordu. Şimdi kral Fransa'dan kaçmaya karar vermişti. Bu kaçış planlanan İsveçli Kont Axel von Fersen oldu. Fersen muhtemelen Kraliçe Marie-Antoinette sevgilisi oldu. Onlar kral tanındı çünkü neredeyse orada arabayı durdurduğunu Haziran 1791 20 kuzeydeki sınırına at ve vagon ile seyahat ederken tüm kraliyet ailesi gizli edildi. askerler tarafından korunan Paris'e döndü kraliyet ailesini transfer.

Savaş.
1792 yılının baharında Fransa devriminin fikirlerini yaymak için Avusturya'yı saldırı olacağını Millet Meclisi karar verdi. Yakında İngiltere ve Prusya (bugünkü Almanya) ile savaş oldu. Savaş tanıttı evrensel zorunlu askerliğe ile başa çıkmak için. Yeni askerlik ordusu yakında savaşlarda Fransa üstünlük verdi.

Kral mahkum ve idam vatan, ihanet suçlandı. Hatta Kraliçe Marie Antoinette idam edildi. Şimdi Fransa bir cumhuriyet haline geldi. Yakında devrim başladı gruplar içinde savaşlar kırdı. Birçok çiftçi kendi bypräster desteklenen ve alevlendi motrevolutioner kırsal kesimde.

Terör saltanatı.
Şimdi Ulusal Meclis bir refah komitesi bu ülkede sessiz oldu böylece yapacağını kurmak. Komite Liderleri avukat Robespierre idi. yıllarda 1793-1794 Robespierre bir diktatör olarak ülkeyi yöneten. Robespierre giderek daha fazla güç deli büyüdü ve Fransa Terör Rejimi olarak bilinen kanlı dönemde öne geçti. Herkes devrim olma muhalifleri şüphelenilen ve giyotine idam edilebilir. Ama sonunda Robespierre karşı Millet Meclisi isyanın bazı üyeleri yaptı. Onlar Robespierre cezbetmek başardı ve böylece kendisi giyotine kafasıyla kaybetti. Böylece sona erdi terör saltanatı oldu.

Napolyon.
Robespierre ölümünden sonra genel oya kaldırıldı. Beş yıl sonra, 1799 yılında, General Napolyon Bonapart, bir darbeyle iktidarı ele geçirdi. Fransızca ile kendini popüler hale getirmek için, onlara barış söz verdi. Avrupa'da savaşın on yıl sonra 1802'de kapatıldı. 1804 yılında kendini imparator ilan etmiştir. İlk Fransız cumhuriyeti artık yoktu. Napolyon Korsika adasından geldi ve aile İtalyan ve şarap yetiştirilmesi yaşadı. devrim patlak verdiğinde, Napolyon hızlı bir askeri kariyer yaptı. 1799 o sadece 24 yaşında, Genel atandı. 30 yaşındayken, o Fransa'nın mutlak hakimi oldu. 1804 yılında imparator ilan edildi. Bu Napolyon'u taçlandırdı, ama o kafasına taç koymak kimin Papa oldu.

Savaşlar.
Napolyon döneminde Avrupa çapında Fransız orduları fethetti. Napolyon İngiltere'ye alamadım, ama 1812 yılında Napolyon güçlü Rusya'yı fethetmeye karar vermişti. 500.000 askerle Rus askerleri çekildi ve köyleri yanmış Rusya girdi. Büyük bir ordu Moskova'ya yürüdü zaman, şehir boşalan. Ertesi gün ateşi başladı ve altı gün boyunca yandı. Bu şehri tahrip Ruslar oldu. Askerler Rus kış için hazır değildi ve Rus ordusu her zaman saldırdı. Yarım milyon asker Rusya'ya yürüdü vardı. Beş ay sonra, daha az 30.000 tanesi geri döndü. Şimdi ABD ve Napolyon arasında bir antlaşma mağlup oldu kurdu. Napolyon 1814 yılında tahttan ve İtalya kıyıları Elba küçük bir ada transfer edildi.

o iktidarı ele nerede Elba Napoleon Sürgünden sonra bir yıl Paris'e döndü. Ama 18 Haziran 1815 Napolyon'un ordusu Belçika'da Waterloo küçük bir köy bir İngiliz ve Prusya ordusunu bir araya geldi. Bu imparatorun son savaş oldu. Ordusu yenildi ve Fransa'ya döndükten sonra yüz gün, onun tahtını terk etmek bir kez daha zorlandı. Napolyon Güney Atlantik'te St. Helena adasına sürüldü. O kesinlikle İngiliz askerleri tarafından korunan yaşamış. Napolyon muhtemelen mide ülseri aftereffects tarafından, 1821 yılında öldü, ama Napolyon İngilizler tarafından arsenik ile zehirlendiğini düşünüyoruz bilim adamları vardır.

Sorular.
 8. devrim sloganları ile ilgili gerçekler ne vardır. kraliyet ailesi ne yaptı 9.? 10.Nämn gerçekler hakkında: Terör Rejimi. 11. kraliyet çift ne oldu? 12. bazı önemli yıllar bazında Napolyon hakkında gerçekler ne vardır. 13. Waterloo ne oldu 1912 14. yılında Rusya'ya saldırı açıklayın?